تبلیغات
architect - بی کاری

بی کاری

پنجشنبه 10 دی 1388  12:30 ق.ظ

بیكاری مشكل جهانی شد
جام جم آنلاین: بیكاری یكی از بزرگ‌ترین معضلات جوامع بشری در شرایط كنونی اقتصاد جهان است. براساس گزارش‌های موجود در عرض یك سال گذشته، نرخ بیكاری در تمامی كشورهای جهان افزایش پیدا كرده است. اقتصاددانان رشد بیكاری را به بمبی ساعتی تشبیه می‌كنند كه هر لحظه به زمان انفجار نزدیك‌تر می‌شود و انفجار آن تبعات بسیار مخربی روی بخش‌های مختلف زندگی مردم و اقتصاد جامعه بر جای می‌گذارد.

اریك استوانس، یكی از تحلیلگران بازار كار در مورد رشد بیكاری در كشورهای توسعه یافته و صنعتی می‌گوید: همواره بیكاری مشكل كشورهای فقیر و در حال توسعه جهان و سرمایه‌های كلان كشورهای ثروتمند غربی فراهم‌كننده فرصت‌های شغلی برای ساكنان این كشورها بود؛ ولی متاسفانه هم اكنون بیكاری نه‌تنها مردم كشورهای در حال گذار را درگیر كرده است بلكه ساكنان كشورهای صنعتی نیز از این بیماری بزرگ اقتصادی متضرر شده‌اند. در‌ماه‌های اخیر نرخ بیكاری در ایالات متحده آمریكا و بیشتر كشورهای صنعتی اروپایی رشد كرده است. گزارش اخیر دولت آمریكا نشان از افزایش نرخ بیكاری در این كشور تا مرز 1/8 درصد دارد وپیش بینی‌ها از ادامه روند فزاینده بیكاری تا مرز 12 درصد تا انتهای سال جاری خبر می‌دهد.

اواخر سال 2007 میلادی یعنی پیش از بالا گرفتن بحران اقتصادی، نرخ بیكاری در كشور آمریكا در مرز 3 درصد قرار داشت كه به تعبیر اقتصاددانان نرخ طبیعی بیكاری در جامعه آمریكا بود. اداره كار آمریكا در گزارش خود شمار بیكار شدگان آمریكایی در ماه فوریه سال جاری را برابر با 651 هزار نفر اعلام كرد كه بیشترین شمار افزایش ماهانه بیكاری طی 30‌سال اخیر است. این اولین بار در تاریخ آمریكاست كه برای 3 دوره متوالی بیشتر از 600‌هزار نفر در هر ماه كار خود را از دست می‌دهند و به جمع بیكاران اضافه می‌شوند. در كشورهای فرانسه و انگلیس نیز بیكاری به بالاترین سطح خود طی 15 سال اخیر رسیده است. كشور اسپانیا هم‌اكنون شاهد بیكاری بیشتر از 19 درصدی است و كشورهای اروپای شرقی كه بر اثر بحران غرب شاهد كاهش سرمایه‌گذاری و خروج سرمایه‌های موجود بودند نیز با رشد بیكاری مواجه شده‌اند. كارشناسان اقتصادی دلیل رشد بیكاری در سال 2008 میلادی و ادامه آن تا سال جاری را این طور توصیف می‌كنند: «افزایش قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی در كنار مواد غذایی در نیمه اول سال 2008 میلادی موجب شد تا بیشتر كشورهای صنعتی جهان وارد ركود شده و سیر فزاینده بیكاری نیز در این كشورها آغاز شد. درسال جاری بیكاری در آمریكا و كشورهای صنعتی اروپا در بالاترین سطح طی یك دهه اخیر است و همین مساله بسیاری از تحلیلگران بازار كار و دست‌اندركاران اقتصادی را بر آن داشت تا برای مقابله با این مشكل عكس‌العمل نشان دهند. وضع قوانین ممانعت‌كننده از طرح تعدیل نیرو در كشور فرانسه، ارائه دستمزدهای بیكاری برای مدت طولانی‌تر و برخورداری بیكاران از مزایای درمانی و بهداشتی در سطحی بیشتر و بالاتر از گذشته در آمریكا از كارهایی است كه برای مقابله با تاثیرات مخرب بیكاری در جهان استفاده می‌شود. مطالعات انجام شده در سازمان‌های جهانی نشان می‌دهد در سال 2008 میلادی متوسط نرخ بیكاری در جهان 30 درصد است، ولی در سال 2009 میلادی متوسط نرخ بیكاری در جهان به نزدیك 40 درصد افزایش می‌یابد؛ البته در مطالعه نرخ بیكاری باید به یك نكته دیگر هم توجه كرد و آن نرخ رشد بیكاری در كشورهاست. به تعبیر دیگر نرخ بیكاری نشان‌دهنده درصد افراد بیكار در جامعه نسبت به كل جمعیت آماده به كار در آن كشورهاست و آمار ارائه شده توسط بانك جهانی و آمار موجود در این گزارش نیز نشان‌دهنده همین نرخ است. نرخ رشد بیكاری تغییر شمار بیكاران نسبت به كل جمعیت را نشان می‌دهد كه در سال 2008 میلادی در كشورهای صنعتی دیده شده است. به عنوان مثال نرخ بیكاری در كشور آمریكا درسال 2008 میلادی برابر با 6/4 درصد اعلام شد در حالی كه نرخ رشد بیكاری در این سرزمین طی سال جاری بیشتر از 7 درصد بوده است و این نكته برای دست‌اندركاران اقتصادی این كشور نگران‌كننده است. همین وضعیت در كشورهای صنعتی اتحادیه اروپا نیز وجود دارد. سال 2008 میلادی نرخ بیكاری در اتحادیه اروپا برابر با 5/8 درصد بود، اما نرخ رشد بیكاری در كشورهای این منطقه بیشتر از 12‌درصد اعلام شده است.

رشد بیكاری تنها كشورهای غربی را در بر نمی‌گیرد. سازمان كار كشورهای عربی نیز خبر از رشد بیكاری در این منطقه در عرض یك سال گذشته داده است. براساس گزارش سازمان كار كشورهای عربی، بیكاری در كشورهای عربی با سرعت زیادی در حال پیشروی است و در صورتی كه این روند ادامه پیدا كند تا انتهای امسال بیشتر از 17 میلیون نفر در سراسر كشورهای عربی بیكار خواهند بود.مدیر كل سازمان كار كشورهای عربی در سخنرانی خود كه پس از ارائه این گزارش انجام داد، گفت: كشورهای عرب افزون بر تامین كار برای 17میلیون بیكار، باید برای 4میلیون جوان كه سالانه وارد بازار كار می‌شوند فرصت شغلی ایجاد كنند.وی هشدار داد: كشورهای عربی با بالاترین نرخ بیكاری در 2 دههباخطر روبه‌رو هستند.

بر اثر رشد بیكاری و افزایش تقاضا برای كار، كارفرمایان در كشورهای صنعتی طرح كاهش دستمزدها را مطرح كرده‌اند

مساله نگران‌كننده این است كه بیشترین شمار بیكاران در كشورهای عربی را جوانان تشكیل می‌دهند. مطالعات نشان می‌دهد كشورهای عربی بیشترین شمار از جوانان بیكار را دارند و ادامه این روند سبب می‌شود تا در سال 2009 میلادی 25 درصد از جوانان این سرزمین‌ها نتوانند شغل مناسبی پیدا كنند.

كشورهای عربی دارای سریع‌ترین نرخ رشد جمعیت در جهان هستند. جمعیت كشورهای عربی تا پایان سال 2008 به بیش از 4/338 میلیون نفر رسید، در حالی كه در سال 2006 حدود 2/319 میلیون نفر بود‌. كشورهای عربی همچنین دارای یكی از بالا‌ترین نرخ‌های بیكاری در جهان هستند و به اعتقاد این سازمان، بیكاری چالش بزرگی برای اقتصاد كشورهای عربی به‌شمار می‌رود. سیاست‌های ضعیف آموزشی، محدودیت بخش خصوصی و محدودیت ظرفیت بخش دولتی برای جذب نیروی كار از مهم‌ترین علل افزایش بیكاری در كشورهای عربی به شمار می‌رود.

عمر موسی، دبیركل اتحادیه عرب در كنفرانس سازمان كار كشورهای عربی گفت: افزایش جوانان بیكار در كشورهای عربی، مشكل بسیار جدی و مهمی است. نرخ بیكاری میان جوانان در برخی كشورهای عربی به بیش از 66 درصد رسیده است.

افزایش بیكاری در كشورهای مختلف جهان سبب شد تا حتی شاغلان نیز متضرر شوند. مطالعات نشان می‌دهد بر اثر رشد بیكاری و افزایش تقاضا برای كار، كارفرمایان در كشورهای صنعتی طرح كاهش دستمزدها را مطرح كرده‌اند و دستمزد كارگران ساعتی را تنزل داده‌اند. آنها برای تعدیل هزینه‌های تولیدی خود اقدام به كاهش مزایا كردند كه با اعتراض اتحادیه‌ها و اصناف مواجه شدند؛ البته هیچ یك از كارگران و كارمندان ثابت اعتراض گسترده‌ای به این طرح نكردند، زیرا در شرایط فعلی اقتصاد جهانی، ترس از دست دادن مشاغل موجود بسیار زیاد بود. سخنگوی اتحادیه كارگران انگلیس در این مورد می‌گوید: پیش از این قوانین سختی بر بازار كار حاكم بود و فرصت‌های شغلی در اختیار متقاضیان قرار داشت؛ بنابراین از یك طرف هیچ یك از كارفرمایان نمی‌توانستند حقوق و مزایای نیروها را كاهش دهند و از طرف دیگر نیروهای شاغل در صورت نارضایتی از شرایط می‌توانستند به سازمان‌های مربوط شكایت كنند و ضمن خارج شدن از این شغل فرصت شغلی دیگری به دست آورند. ولی شرایط كنونی اقتصادی اجازه هیچ یك از این كارها را به نیروها نمی‌دهد. آنها نمی‌توانند هزینه چند ماه بیكاری را بپردازند به این امید كه در آینده فرصت بهتری در اختیارشان قرار می‌گیرد.


نوشته شده توسط: mahsa | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر