تبلیغات
architect - شیرین نشاط

شیرین نشاط

پنجشنبه 10 دی 1388  11:32 ق.ظ

زندگینامه

وی در سال ۱۹۷۴ برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در دانشگاه کالیفرنیای برکلی به تحصیل هنر پرداخت. او در طول دهه ۸۰ میلادی مدیر شرکت نمایشگاه هنر و معماری نیویورک بود. در این دوره او راه برگزاری نمایشگاه‌هایی مانند Werchitecture، عکس‌های ساختمان‌های آسیب‌دیده در سارایوو یا Queer Space به تحلیل نقش جنسیت در تعیین فضاها (و برعکس) معناهای فضای فیزیکی پرداخت، موضوعی که به همهٔ فیلم‌های او راه یافت.

او در سال در ۱۹۹۰ که برای نخستین بار به ایران بازگشت، تحت تاثیر تغییرات بنیادی در کشورش، تصمیم گرفت به ثبت دریافت‌هایش از این تغییرات، به‌ویژه دربارهٔ وضع زنان بپردازد. او رشته‌عکس‌های زنان الله (women of allah) را به این علت تهیه کرد. او در این عکس‌ها که خود در آن‌ها نقش‌آفرینی می‌کرد، با کنار گذاشتن کلیشه‌های رایج در بارهٔ زن مسلمان، به بررسی موضوع شهادت در اسلام پرداخت. در سال‌های بعد او سه چیدمان ویدیوِِیی سیاه و سفید ساخت. عصیانگر (Turbulent-1998)، جذبه (Rapture- 1999) و اشتیاق (Fever - 2000). این سه‌گانه به موضوع پویایی رابطهٔ زن و مرد در جوامع اسلامی می‌پردازد. او به گفتهٔ خودش در این فیلم‌ها با قرار دادن موضوع در بافتی جدید و درون بافتی فلسفی و شاعرانه، به واسازی آن می‌پردازد.


در سال ۲۰۰۱ فلیپ گلاس (Philip Glass) آهنگساز معاصر آمریکایی از او خواست فیلمی بسازد که او برای آن آهنگ بسازد. او تحت تاثیر مشاهده تصاویر تلویزیونی برخورد‌های فلسطینی‌ها و سربازان اسرائیلی، فیلم رنگی یازده و نیم دقیقه‌ای گذرگاه خمیده (passage)، را ساخت که با موسیقی گلاس همراه شد. در همین سال او چیدمان سیاه و سفید ویدیوئی دیوانه (possessed) را دربارهٔ جدایی و شور، و نبض (Pulse) را در بارهٔ هویت‌های خصوصی و عمومی ساخت. از آثار دیگر او می‌توان از یک اثر تلفیقی بر مبنای منطق‌الطیر عطار، نام برد.

آثار او دارای ریشه بومی از زندگی و جامعه ایران است و به‌ویژه آثار فراوانی پیرامون زندگی و موقعیت زنان ایرانی خلق کرده‌است.[۱] او در آثار خود از نقوش زنانه که زنان ایرانی با آن‌ها تأثرات روحی‌شان را به صورت شعر بر کف دست و پای خود نقش می‌کنند استفاده می‌کند[۲].

شیرین نشاط در سال ۲۰۰۰ برنده جایزه شیر طلایی ونیز شد[۲]. بخصوص در آلمان چهره شناخته شده‌ای است. وی، پس از پرستو فروهر، دومین زن ایرانی است که آثارش توانسته به موزه هنرهای معاصر برلین راه یابد. این در حالی ست که بسیاری از سرشناسترین نقاشان و هنرمندان اروپا و آمریکا هنوز در این کار موفق نشده‌اند.[۳]

شیرین نشاط برای کارگردانی فیلم «زنان بدون مردان»، در سال ۲۰۰۹ میلادی در شصت و ششمین جشنواره بین‌المللی سینمایی ونیز، تندیس شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی را برد.[۴]

فیلم «زنان بدون مردان» بر پایه رمانی به همین نام از شهرنوش پارسی‌پور، نویسنده ایرانی ساخته شده است.[۵]

[ویرایش] آثار

[ویرایش] فیلم‌ها

 • ۲۰۰۹ - زنان بدون مردان (نخستین فیلم بلند داستانی شیرین نشاط[۶])
 • ۲۰۰۵ - زرین (Zarin)
 • ۲۰۰۴ - مهدخت (Mahdokht)
 • ۲۰۰۳ - واپسین واژه (The Last Word)
 • ۲۰۰۲ - اشتیاق (Fever)
 • ۲۰۰۲ - دیوانه (possessed)
 • ۲۰۰۲ - طوبا (Tooba)
 • ۲۰۰۲ - منطق‌الطیر (Logic of the Birds)
 • ۲۰۰۱ / ۲۰۰۲ - گذرگاه خمیده (passage)
 • ۲۰۰۰ - تک‌گویی (Soliloquy)
 • ۱۹۹۹ - جذبه ( Rapture)       شیرین نشاط، ٤٩ ساله، از دید روزنامه فرانکفورتر آلگماینه تسایتونگ مهمترین هنرمند معاصر به حساب می‌آید. او در سال ١٩٩٩ شیرطلائی جشنواره ونیز را دریافت کرد. کارهای ویدئوئی وی ١٠٠ هزار دلار خریداری می‌شوند. نشاط که در ایران متولد شده است، در نیویورک زندگی می‌کند".

  شیرین نشاط، که از سال ١٩٧٢ تا امروز تنها یک بار به ایران سفر کرده است، به پرسش‌های دو خبرنگار آلمانی، در زمینه احساسات شخصی و زندگی خصوصی خود پاسخ‌هائی می‌دهد که نشان می‌دهند همان تنها سفر، دگرگونی‌هائی بنیادین در شخصیت او آفریده است.
  برگردان فارسی متن کامل این گفت و گو را در اینجا می‌خوانید:
  دفتر اروپائی شهروند

  دو تن از خبرنگاران نشریه "تاگز اشپیگل" آلمان با این هنرمند موفق ایرانی گفت و گوئی مفصل داشتند.


  ● خانم شیرین نشاط! شما ایرانی هستید و در نیویورک زندگی می‌کنید. خیلی‌ها می‌ترسند که زادگاه شما صحنه جنگ بعدی باشد.

  - جورج بوش، با هم میهنان من و من چنان برخورد می‌کند که انگار ما هیولا هستیم. می‌دانید این چه احساسی است؟ چندی پیش، مرا ساعت‌ها در فرودگاه مادرید بازداشت کردند. از ماموران امنیتی پرسیدم که آیا من به خاطر این که در ایران متولد شده ام مشکوک هستم؟ یکی از آن‌ها گفت: متاسفم. این یک دستور است. آخر، چنان بر سر او فریاد کشیدم که به وحشت افتاد. سرانجام اداره کننده نمایشگاه من در موزه مادرید مرا نجات داد. او گفت: "این هنرمندی است که هم اکنون نمایشگاهش نزد ما بر پا شده است".

  ● ماموران امنیتی تحت تاثیر قرار گرفتند؟

  - آن‌ها دستپاچه شدند و گفتند: "اوه" وای اگر آن‌ها عکس‌های مرا با اسلحه دیده بودند!

  ● شما در میانه سال‌های دهه نود با مجموعه "زنان خدا" معروف شدید. در عکس‌های این مجموعه، شما چادر به سر دارید و اسلحه حمل می‌کنید. برخی از منتقدان معتقد بودند که شما از خشونت ستایش می‌کنید.

  - این زنان که آماده‌اند برای اعتقادشان بمیرند، به سادگی برای من جالب بودند. با این که می‌خواستم به لحاظ سیاسی بی‌طرف باشم. مطمئنا من برخوردی رمانتیک با انقلاب ١٩٧٩ آیت‌الله خمینی داشتم. آگاهی من بیش از این نبود. امروز طور دیگری فکر می‌کنم. اما من همچنان چیزهای مثبتی هم در اسلام می‌یابم. خیلی‌ها این را نمی‌پسندند. سال گذشته در برلین در یک سمپوزیوم شرکت داشتم. آنجا یک زن از میان جمعیت به این که من در پودیوم نشسته بودم اعتراض کرد. او مرا با آن کارگردان زن نازی ... مقایسه کرد.

  ● لنی ریفنشتال

  - آن زن معتقد بود که من با عکس‌هایم از رژیم حمایت می‌کنم. او تمام تز دکترایش را درباره من نوشت!

  ● برخورد شما با ایران کی تغییر کرد؟

  - ٩ سال پیش. من به دیدار خانواده ام رفته بودم و هنگام بازگشت، در فرودگاه تهران، برای بازجوئی به یک اتاقک کوچک برده شدم. پسرم که آن زمان شش سال داشت، تمام مدت روی زانوی من نشسته بود. فکر می‌کنم هیچوقت توی زندگی به اندازه آن روز نترسیده ام. با این که می‌دانم بسیاری از کسانی که می‌شناسم چیزهای بسیار بدتری از سر گذرانده‌اند. تهیه کننده من زندانی بوده است. همینطور طراح لباسم. شوهر او در زندان اعدام شده. همه دوستان من چنین سرنوشت‌هائی داشته‌اند. تا روز بازجوئی، این برخورد ضعیف را داشتم که "آه، ایران یک سرزمین فوق العاده زیبا است". حالا دیگر به آنجا نمی‌روم. این کار برای من خیلی خطرناک است.

  ● از شما چه می‌خواستند؟

  - فکر می‌کنم سوء تفاهمی پیش آمده بود. زنی دقیقا همنام من هست که یک حزب طرفدار شاه را رهبری می‌کند. پدر او که ژنرال بوده و به وسیله حکومت اعدام شده، محمد علی نام داشته است. نام پدر من علی بود. و از همه بدتر، او هم مثل من در آمریکا زندگی می‌کند. این‌ها کار را واقعا دشوار می‌کرد. دولت ایران، بر عکس فکر می‌کرد آن شرین نشاط دیگر از "زنان خدا" عکسبرداری کرده است. تا امروز هم این شایعه وجود دارد که او و من در واقعیت یکنفر هستیم!

  ● کارهای شما تاکنون در زادگاهتان نمایش داده شده اند؟

  - دو کار ویدئوئی من با عنوان‌های "توبا" و "ماهدخت" در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش درآمده‌اند. یکبار هم عکس‌های من در نمایشگاهی که از سوی دولت برنامه ریزی شده بود، آویخته شدند. البته به عنوان نمونه‌ای از تبلیغات دشمنان. عموی من از دیدن آن‌ها به شدت ترسیده بود و می‌گفت که این می‌تواند برای خانواده خطرآفرین باشد.

  ● از ماه ژوئن امسال دولت تازه‌ای بر سر کار آمده است. رئیس جمهور محمود احمدی نژاد بعنوان تندروی مطلق شناخته می‌شود. در یکی از نخستین رای گیری‌های مجلس درباره پوشش واحد برای زنان تصمیم گیری شده است. زندگی اکنون در ایران چه تغییراتی خواهد کرد؟

  - من هر هفته با خانواده ام تماس تلفنی دارم. تردیدی نیست که همه چیز محافظه کارانه تر خواهد شد. همه از این می‌ترسند.

  ● در زمان دولت سابق هم دخترانی که به پارتی می‌رفتند با ضربه‌های شلاق مجازات می‌شدند.

  - مردم به این مسائل عادت کرده‌اند. در سال‌های دهه نود، از میان خانواده من هم دائما افرادی زندانی می‌شدند. یکبار مادرم با جوراب نازک در خیابان دیده شد. ماموران مبارزه با منکرات او را در یک اتوبوس با خودشان بردند. او اعتراض کرده بود که غذایش در خانه روی اجاق است. اما این اعتراض به جائی نرسیده بود. یکبار دیگر هنگامی که من به دیدار خانواده ام رفته بودم، زنگ در به صدا درآمد. برادرم در را گشود. یکی از این ماموران مبارزه با منکرات که همراه خواهرم جلوی در ایستاده بود گفت: "اینو تو خونه نگهدارین. مثل فاحشه‌ها می‌مونه"! آن‌ها جلوی تاکسی یی را گرفته بودند که خواهرم در آن نشسته بود. آرایش او غلیظ بود. در انظار عمومی آدم باید واقعا مواظب باشد. اما در داخل خانه‌ها، تصویری دیگر حاکم است.

  ● افرادی هستند که با خرید الکل از داروخانه و مخلوط کردن آن با آب و آب لیمو ممنوعیت نوشابه‌های الکلی را زیرپا می‌نهند.

  - این که پیش پا افتاده است. پارتی‌های فراوانی برپا می‌شود که در آن از تریاک استفاده می‌کنند. زندگی سکسی جوانان هم واقعا اغراق آمیز شده است.

  ● اندکی آنارشیسم در دیکتاتوری؟

  - ایران یک جامعه بیمار است. کشور دستخوش انحطاط فرهنگی بسیار شده است. انسان‌ها دارند خفه می‌شوند. از افعانستان هروئین ارزان وارد می‌شود و بیماری ایدز دامن می‌گسترد.

  ● چرا اینطور شده است؟

  - هرچه آزادی مردم محدودتر شود، آن‌ها حریص تر می‌شوند. مساله این است که آن‌ها می‌توانند چند وبلاگ را ببندند، اما نمی‌توانند مردم را به سادگی از محیط زیستشان جدا کنند. دو سوم ایرانی‌ها زیر سی ساله هستند. برای آن‌ها، نه به اندازه کافی مدرسه و دانشگاه هست و نه کار. حکومت باید نگران این امر باشد که کار نیروی خشمگین این جوانان به کجا خواهد رسید؟

  ● در کارهای ویدئوئی تازه شما، زنان زیادی ظاهر می‌شوند که آشکارا دیوانه شده‌اند. یکی از آن‌ها بدن عریان خود را آنقدر می‌خاراند که خونین می‌شود. یکی دیگر، مثل جادوشدگان یک بلوز بچگانه می‌بافد. آیا زنان در ایران دلیلی برای دیوانه شدن دارند؟

  - من، در واقع به خوبی از اوضاع ایران آگاهی دارم. اما آنجا زندگی نمی‌کنم. هرچه می‌گویم، یک برآورد شخصی است. من در نهایت به جنون به عنوان یک چیز صرفا منفی نپرداخته ام. بسیاری از نویسندگانی که من از متن‌های آنان استفاده می‌کنم دچار تجزیه شخصیت هستند. یا این که مهر جنون به آن‌ها زده‌اند تا آن‌ها را بی‌اعتبار کنند. من خودم مشکلات زیادی با بدنم دارم. در دوران جوانی جنون لاغری داشتم. به این دلیل این فلیم را درباره زنی ساختم که خودش را مجروح می‌کند. آخرین فیلم‌های من بر اساس کتابی از شهرنوش پارسی پور ساخته شده‌اند.

  ● زنان بدون مردان؟

  - شهرنوش دستخوش افسردگی عمیق است، با این همه پر تخیل ترین انسانی است که من در زندگی ام با او برخورد داشته ام.

  ● کتاب در ایران ممنوع شده است.

  - شهرنوش پارسی پور سال‌ها به خاطر برادرش در ایران بدون صدور حکم زندانی بود. رژیم پیشهاد کرده بود که اگر او در زندان نماز بخواند چند سال از حبسش را به او ببخشد. اما او از این کار خودداری کرد. زنان ایران خرد شدنی نیستند. آن‌ها همواره در برابر کارهای من اعجاب نشان می‌دهند. این، در چنین دورانی موضوعی نادر است: آن‌ها بی‌رحمانه سرکوب می‌شوند، بسیار شدیدتر از مردان، تا عرصه زندگی خصوصی. با این همه، هرگز در گذشته تعداد زنانی که در ایران کتاب می‌نوشتند به اندازه امروز نبوده است.

  ● شما در یک خانواده آزاد بزرگ شده اید.

  - اما ما در یک شهر به شدت مذهبی زندگی می‌کنیم. این که مردان و زنان بتوانند با یکدیگر آشنا شوند، غیر قابل تصور بود. اگر ما با پسران همسایه بازی می‌کردیم، مادرم ما را تنبیه می‌کرد. به این دلیل که مردم ممکن بود پشت سر ما حرف بزنند. به این ترتیب، همه چیز باید در عالم خیال رخ می‌داد. یکی از خواهران من، با یک مرد رابطه داشت. هر دو یکدیگر را از میان پنجره می‌دیدند. مرد، در خانه مقابل ما زندگی می‌کرد. همیشه، وقتی پشت میزتحریرش می‌نشست، به سوی خواهر من نگاه می‌کرد. این موضوع یک سال ادامه داشت. در خیابان هرگز با هم صحبت نمی‌کردند، اما یک رابطه عشقی جدی داشتند. در نگاه، در کله!

  ● احتمالا قضیه آنقدر شاعرانه نبود که حالا به نظر می‌رسد.

  - یک خواهر دیگرم با مردی در همسایگی از خانه گریخت، به خاطر این که نمی‌توانست تحمل کند. او دائما و هربار بدون آینده عاشق می‌شد. او، پشت سر هم در مورد مردان دستخوش اشتباهی بزرگ می‌شد. فکر می‌کنم به این خاطر که دائما احساس گناه می‌کرد. در ایران، آدم مجبور است نیازش را به جنس دیگر سرکوب کند. تعارض در آنجا است که احساس شرمندگی به گونه‌ای تنگاتنگ با احساس نیاز در هم آمیخته است. مردان اجازه ندارند به چشم زنان نگاه کنند. اگر این یکبار در یک بانک یا یک اداره اتفاق بیافتد به شدت اروتیک است. این موضوع در تو ته نشین می‌شود. من تا زمانی که به ایالات متحده آمریکا آمدم، درباره سکس بسیار کم می‌دانستم.

  ● تعجب آور است که خانواده، شما را در سال ١٩٧٢ به آمریکا فرستاد. در آن زمان شما ١٧ ساله بودید.

  - اعضای خانواده من خیلی اروپائی بودند. آن‌ها الکل مصرف می‌کردند و من برای آن‌ها دعا می‌کردم. آن‌ها به این کار من می‌خندیدند. من تنها عضو خانواده بودم که گرایش مذهبی داشت. به سیاست بسیار علاقه داشتم. صدای خمینی را که از عراق می‌آمد می‌شد با استفاده از آنتن از رادیو شنید. این کار را مخفیانه می‌کردم. فکر می‌کنم خانواده ام می‌دانستند که در ایران چه پیش خواهد آمد. به این دلیل، من و خواهرم می‌بایست می‌رفتیم.

  ● ورود به آمریکا باید برای شما یک شوک فرهنگی بوده باشد.

  - کالیفرنیا پر بود از هیپی‌ها. به یاد می‌آورم که یکبار هنگام راه پیمائی ناگهان به ساحلی رسیدیم که در آنجا آدم‌های لخت شنا می‌کردند. من، آدم‌ها را دیدم و خودم را جویدم. من، سرم را در ماسه کردم و ایستادم، تا این که به راهمان ادامه دادیم. این مشکل را امروز هم دارم: وقتی آدم‌های برهنه را می‌بینم احساس خوبی ندارم. بعضی تابوهای آدم هرگز نمی‌شکنند. من، این روش زندگی، یعنی آزادی بی‌حد و مرز در رابطه را، هرگز نپذیرفتم. من هرگز نتوانستم آمریکائی شوم.

  ● شما یکبار گفتید که ایرانی‌ها انسان‌هائی بسیار تاریک و ملودراماتیک هستند.

  - آیا یکبار به موسیقی ایرانی گوش داده اید؟ آنجا همواره می‌توان رد پای اشتیاقی باورنکردنی را یافت. موسیقی ایرانی بسیار عرفانی است. ما ایرانی‌ها در تاریخ رنج بسیار برده ایم. انسان‌ها از طریق شعر زنده ماندند و شعر در این زمان رنگی بسیار تیره به خود گرفته است.

  ● شما در برکلی در رشته هنر تحصیل کردید و تمام کارهای آن زمانتان را از بین بردید.

  - من متاسفانه دانشجوی خوبی نبودم و برنامه مشخصی نداشتم. دوستم همیشه ادعا می‌کند که برخی از کارهای آن دوره را حفظ کرده و روزی با آن‌ها یک نمایشگاه برپا خواهد کرد. آه خدای من!

  ● این‌ها چه نوع آثاری هستند؟

  - چیزی درهم و برهم. تیپیک برای کسی که از سرزمین دیگری می‌آید و احساس اجبار می‌کند که فرهنگ خودش را در آثارش بیاورد. زمانی درک کردم که اینطور نمی‌شود. هنر را کنار گذاشتم و مدت‌ها بعد دوباره به سراغ آن رفتم.

  ● اما فرهنگ شما همچنان مهمترین موضوع کار شما است.

  - بله. اما نه آنطور آشفته.

  ● محرک رویکرد مجدد شما به هنر، نخستین دیدار شما با خانواده تان در ایران، پس از سال‌ها جدائی بود؟

  - ١٢ سال خانواده ام را ندیده بودم. تنها خواهرم ابتدا در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کرد. هنگامی که او بازگشت، من دستخوش تردید شده بودم. به پدرم التماس می‌کردم: بگذار برگردم. او مخالفت می‌کرد. در سال ١٩٩٠ دیگر طاقت نیاوردم و برای دیدار به تهران پرواز کردم.

  ● به چه سرزمینی رسیدید؟

  - خانواده ام را دیگر نمی‌شناختم. مادر و خواهرانم هر روز نماز می‌خواندند. دولت لباس غربی، موسیقی و رستوران را ممنوع کرده بود. مادرم، در گذشته همیشه با دقت آرایش می‌کرد، حالا به شدت تهی از جذابیت شده بود.

  ● خانواده شما به مکتب تازه اعتقاد داشت؟

  - آن‌ها می‌توانستند چادر به سر کنند و نشان بدهند که مذهبی هستند. اما مادر و خواهرانم واقعا مومن شده بودند. این مساله را در آدم‌های زیادی یافتم. حتی در کسانی که از حکومت نفرت داشتند. تکان دهنده بود، با این همه، چیزی را در من بیدار کرد. من دریافتم که چقدر در ایالات متحده آمریکا ناراضی بوده ام. از مردم جدا شدم و نخستین کارهای عکاسی ام را آغاز کردم.

  ● سفر رابطه زناشوئی شما را خراب کرد؟

  - شوهرم کره‌ای بود. وقتی بازگشتم، احساس می‌کردم که از زندگی تاکنونی ام به لحاظ احساسی کاملا جدا شده ام. دلم می‌خواست فقط با ایرانی‌ها باشم. پیش از آن، در آمریکا همواره احساس می‌کردم چیز دیگری هستم. اما حالا وقتی در نیویورک در میان ایرانیان هستم، می‌توانم مثل آن‌ها باشم و این احساس خوبی است.

  ● ایران فعالیت‌های اتمی اش را از سرگرفته و احتمالا مشغول ساختن بمب اتمی است. ایالات متحده آمریکا یک حمله نظامی را غیرمحتمل نمی‌داند. از چه بیشتر می‌ترسید؟ از جنگ در کشورتان یا از یک بمب اتمی ایرانی؟

  - برای این که هم جورج بوش و هم دولت ایران در برابر یکدیگر محتاط باشند، دلایل خوبی وجود دارد. من در هیروشیما بوده ام و از آن زمان برایم روشن است که برای جلوگیری از کاربرد چنین سلاحی باید به همه کاری دست زد. اما این را که تنها کشوری که از این اسلحه استفاده کرده نقش پلیس را بازی کند، واقعا خودخواهانه می‌یابم. ایالات متحده آمریکا به خودش اجازه می‌دهد که بمب داشته باشد، اما این را برای دیگران ممنوع می‌کند. این باورکردنی نیست. درعین حال کاملا مطمئن هستم که ایران نقشه‌ای دارد. من غافلگیر نخواهم شد.نوشته شده توسط: mahsa | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

Cialis generic
جمعه 16 آذر 1397 01:35 ب.ظ

You said it perfectly.!
cialis generika wow cialis 20 cialis daily dose generic sialis cialis tablets cialis e hiv cialis y deporte cialis alternative low cost cialis 20mg cialis 20mg preis cf
buy cheap cialis on line
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:25 ب.ظ

Regards, Useful information!
cialis reviews cialis rezeptfrei cialis dosage cialis free trial how does cialis work cialis free trial price cialis best cialis 100mg suppliers cialis 5 mg schweiz where to buy cialis in ontario
Cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:46 ب.ظ

This is nicely expressed! .
achat cialis en europe cialis 200 dollar savings card generic cialis the best choice cialis woman viagra vs cialis acheter cialis kamagra cialis authentique suisse cialis canada generic cialis with dapoxetine cialis 5mg prix
Cialis prices
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:34 ق.ظ

Amazing loads of beneficial material!
il cialis quanto costa cialis for daily use venta cialis en espaa cialis 20 mg effectiveness where to buy cialis in ontario cialis with 2 days delivery cialis side effects dangers venta cialis en espaa cialis with 2 days delivery purchase once a day cialis
buy cials online
سه شنبه 13 آذر 1397 08:04 ب.ظ

Many thanks! I like it!
price cialis wal mart pharmacy female cialis no prescription we choice cialis uk does cialis cause gout american pharmacy cialis cialis pills boards cilas viagra vs cialis vs levitra cialis pills cialis kaufen bankberweisung
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 09:08 ق.ظ

You actually said it adequately.
cialis tadalafil online chinese cialis 50 mg generico cialis mexico how to buy cialis online usa rx cialis para comprar viagra or cialis are there generic cialis cialis super kamagra tadalafil 5mg what is cialis
Buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 09:15 ب.ظ

Amazing loads of excellent data.
precios cialis peru enter site very cheap cialis brand cialis generic dosagem ideal cialis cialis usa cost price cialis wal mart pharmacy cialis 5 mg funziona purchasing cialis on the internet cialis cost free generic cialis
Buy generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 08:41 ق.ظ

Amazing lots of useful material.
cialis 5 effetti collaterali buying cialis overnight prezzo cialis a buon mercato cialis 20 mg online cialis click now buy cialis brand ou trouver cialis sur le net cialis rezeptfrei sterreich we choice free trial of cialis we choice cialis pfizer india
Buy cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 08:45 ب.ظ

Fantastic information. Thanks.
cialis australia org we recommend cialis info buy cialis online cheapest tesco price cialis cialis 20 mg cut in half wow cialis 20 cialis authentique suisse generic cialis 20mg uk cialis dosage generic cialis pill online
buy cials online
یکشنبه 11 آذر 1397 08:06 ق.ظ

This is nicely said! .
does cialis cause gout cialis 5 mg para diabeticos cost of cialis cvs tadalafil 5mg generic cialis tadalafil brand cialis generic cialis coupon cialis with 2 days delivery tadalafil cialis lowest price
Buy cialis
شنبه 10 آذر 1397 08:56 ب.ظ

Wow loads of excellent knowledge.
rezeptfrei cialis apotheke cialis 50 mg soft tab cost of cialis cvs cost of cialis per pill look here cialis cheap canada tadalafil cost of cialis per pill cialis in sconto venta cialis en espaa wow look it cialis mexico
buy cialis delhi
شنبه 10 آذر 1397 07:49 ق.ظ

Awesome stuff. Kudos!
comprar cialis navarr buy cialis uk no prescription buy cialis online nz buying cialis in colombia rezeptfrei cialis apotheke cialis daily reviews achat cialis en itali cialis 20 mg low cost cialis 20mg cialis coupons printable
Cialis prices
جمعه 9 آذر 1397 08:29 ب.ظ

You suggested this wonderfully!
usa cialis online cialis 20 mg cost cialis uk cialis 5 mg calis buy original cialis cialis 100 mg 30 tablet best generic drugs cialis generic cialis soft gels cialis online
Buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 08:38 ق.ظ

Nicely put, Regards!
enter site 20 mg cialis cost cialis free trial cialis cuantos mg hay prescription doctor cialis cilas dose size of cialis cialis pills in singapore buy cialis online nz we recommend cialis info cialis online
buy tadalafil pills
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:33 ب.ظ

Good postings. Kudos!
wow look it cialis mexico cialis generique cialis generika acheter cialis kamagra discount cialis precios de cialis generico are there generic cialis legalidad de comprar cialis buy original cialis tadalafilo
Cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:59 ق.ظ

Great information, Kudos.
cialis generique 5 mg buy cialis uk no prescription only best offers 100mg cialis free generic cialis miglior cialis generico buy cialis online cheapest cialis herbs we use it 50 mg cialis dose walgreens price for cialis cialis para que sirve
buy cialis without a doctor's prescription
چهارشنبه 7 آذر 1397 09:13 ب.ظ

Truly lots of very good info!
cialis 5 effetti collaterali cialis super kamagra cialis daily reviews cialis name brand cheap cialis generika in deutschland kaufen precios cialis peru how much does a cialis cost only now cialis for sale in us cialis para que sirve acheter cialis meilleur pri
Cialis pills
چهارشنبه 7 آذر 1397 09:25 ق.ظ

Great forum posts. Thanks a lot!
canadian discount cialis buy cialis cheap 10 mg cialis cost cialis efficacit cialis para que sirve buy cheap cialis in uk free generic cialis tadalafil 5mg comprar cialis navarr cialis generico en mexico
Buy cialis
دوشنبه 9 مهر 1397 11:34 ق.ظ

With thanks! Useful stuff!
achat cialis en itali cialis prezzo di mercato cialis generico online cialis 05 cialis dosage price cialis per pill cialis authentique suisse when can i take another cialis wow cialis tadalafil 100mg where to buy cialis in ontario
trust pharmacy canada reviews
یکشنبه 1 مهر 1397 10:38 ق.ظ

Incredible a good deal of great facts!
canadian viagra pharmacy canada reviews canadian drug store drugs for sale in canada canadian pharmacies stendra most reliable canadian online pharmacies how safe are canadian online pharmacies trust pharmacy canada canada online pharmacies legitimate canada medication list
cialisyoues.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 07:17 ق.ظ

This is nicely said! !
cialis billig side effects of cialis cialis patentablauf in deutschland cuanto cuesta cialis yaho buy original cialis miglior cialis generico safe dosage for cialis cialis price in bangalore cialis canada on line brand cialis generic
http://cialisvbuy.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 09:10 ب.ظ

Whoa tons of beneficial tips.
cialis for sale in europa cialis 20 mg cost cialis price in bangalore cialis 50 mg soft tab cialis generico in farmacia cialis free trial if a woman takes a mans cialis walgreens price for cialis achat cialis en itali cialis kamagra levitra
cheapest viagra online
سه شنبه 23 مرداد 1397 08:46 ق.ظ

Fantastic forum posts. Regards!
viagra online with a prescription viagra buy viagra online pharmacy viagra viagra order uk buy real viagra online where do i buy viagra where can i buy viagra pills safe place to buy viagra online viagra online pharmacy viagra how get viagra sildenafil viagra
Cialis 20 mg
دوشنبه 7 خرداد 1397 01:56 ب.ظ

You actually explained it terrifically.
the best site cialis tablets buy cialis online nz cialis coupons free generic cialis cialis professional from usa only best offers cialis use cialis wir preise ou trouver cialis sur le net where do you buy cialis generic cialis 20mg uk
Buy generic viagra
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:43 ب.ظ

Regards, I like this.
cheap sildenafil uk buy herbal viagra viagra online prescription buy viagra online with a prescription i want to buy viagra online online pharmacy levitra can you buy viagra at cvs buying viagra in china viagra rx online is buying viagra online safe
Joma Jewellery Sale
دوشنبه 20 فروردین 1397 07:04 ق.ظ
To make your bracelets additional secure use two strands of elastic or thick elastic when stringing them.

That's only a given.
joma jewellery elephant
دوشنبه 20 فروردین 1397 07:01 ق.ظ
The Arimaspi Fighting Griffins Calathos (headdress), Second half of the 4th century
BC, Greek work, Gold, enamel,The State Hermitage Museum.
https://i.imgur.com/l7Zk2xt.jpg
یکشنبه 19 فروردین 1397 09:04 ب.ظ
That is a simple response. Lily does return to
the apartment all things considered, and Marshall realizes just how
much he's asked of Lily.
joma jewellery a little wisdom
شنبه 18 فروردین 1397 07:17 ب.ظ
Make certain you understand what her tastes are - plain or lacy, what
colors, underneath wired bra or not, knickers or thongs?
Blundering Ben
شنبه 18 فروردین 1397 07:12 ق.ظ
Whatever your explanation, there is always selection of excuses you'll fall straight back onto miss out the remaining portion of the day!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30