تبلیغات
architect - شیرین نشاط

شیرین نشاط

پنجشنبه 10 دی 1388  12:32 ب.ظ

زندگینامه

وی در سال ۱۹۷۴ برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در دانشگاه کالیفرنیای برکلی به تحصیل هنر پرداخت. او در طول دهه ۸۰ میلادی مدیر شرکت نمایشگاه هنر و معماری نیویورک بود. در این دوره او راه برگزاری نمایشگاه‌هایی مانند Werchitecture، عکس‌های ساختمان‌های آسیب‌دیده در سارایوو یا Queer Space به تحلیل نقش جنسیت در تعیین فضاها (و برعکس) معناهای فضای فیزیکی پرداخت، موضوعی که به همهٔ فیلم‌های او راه یافت.

او در سال در ۱۹۹۰ که برای نخستین بار به ایران بازگشت، تحت تاثیر تغییرات بنیادی در کشورش، تصمیم گرفت به ثبت دریافت‌هایش از این تغییرات، به‌ویژه دربارهٔ وضع زنان بپردازد. او رشته‌عکس‌های زنان الله (women of allah) را به این علت تهیه کرد. او در این عکس‌ها که خود در آن‌ها نقش‌آفرینی می‌کرد، با کنار گذاشتن کلیشه‌های رایج در بارهٔ زن مسلمان، به بررسی موضوع شهادت در اسلام پرداخت. در سال‌های بعد او سه چیدمان ویدیوِِیی سیاه و سفید ساخت. عصیانگر (Turbulent-1998)، جذبه (Rapture- 1999) و اشتیاق (Fever - 2000). این سه‌گانه به موضوع پویایی رابطهٔ زن و مرد در جوامع اسلامی می‌پردازد. او به گفتهٔ خودش در این فیلم‌ها با قرار دادن موضوع در بافتی جدید و درون بافتی فلسفی و شاعرانه، به واسازی آن می‌پردازد.


در سال ۲۰۰۱ فلیپ گلاس (Philip Glass) آهنگساز معاصر آمریکایی از او خواست فیلمی بسازد که او برای آن آهنگ بسازد. او تحت تاثیر مشاهده تصاویر تلویزیونی برخورد‌های فلسطینی‌ها و سربازان اسرائیلی، فیلم رنگی یازده و نیم دقیقه‌ای گذرگاه خمیده (passage)، را ساخت که با موسیقی گلاس همراه شد. در همین سال او چیدمان سیاه و سفید ویدیوئی دیوانه (possessed) را دربارهٔ جدایی و شور، و نبض (Pulse) را در بارهٔ هویت‌های خصوصی و عمومی ساخت. از آثار دیگر او می‌توان از یک اثر تلفیقی بر مبنای منطق‌الطیر عطار، نام برد.

آثار او دارای ریشه بومی از زندگی و جامعه ایران است و به‌ویژه آثار فراوانی پیرامون زندگی و موقعیت زنان ایرانی خلق کرده‌است.[۱] او در آثار خود از نقوش زنانه که زنان ایرانی با آن‌ها تأثرات روحی‌شان را به صورت شعر بر کف دست و پای خود نقش می‌کنند استفاده می‌کند[۲].

شیرین نشاط در سال ۲۰۰۰ برنده جایزه شیر طلایی ونیز شد[۲]. بخصوص در آلمان چهره شناخته شده‌ای است. وی، پس از پرستو فروهر، دومین زن ایرانی است که آثارش توانسته به موزه هنرهای معاصر برلین راه یابد. این در حالی ست که بسیاری از سرشناسترین نقاشان و هنرمندان اروپا و آمریکا هنوز در این کار موفق نشده‌اند.[۳]

شیرین نشاط برای کارگردانی فیلم «زنان بدون مردان»، در سال ۲۰۰۹ میلادی در شصت و ششمین جشنواره بین‌المللی سینمایی ونیز، تندیس شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی را برد.[۴]

فیلم «زنان بدون مردان» بر پایه رمانی به همین نام از شهرنوش پارسی‌پور، نویسنده ایرانی ساخته شده است.[۵]

[ویرایش] آثار

[ویرایش] فیلم‌ها

 • ۲۰۰۹ - زنان بدون مردان (نخستین فیلم بلند داستانی شیرین نشاط[۶])
 • ۲۰۰۵ - زرین (Zarin)
 • ۲۰۰۴ - مهدخت (Mahdokht)
 • ۲۰۰۳ - واپسین واژه (The Last Word)
 • ۲۰۰۲ - اشتیاق (Fever)
 • ۲۰۰۲ - دیوانه (possessed)
 • ۲۰۰۲ - طوبا (Tooba)
 • ۲۰۰۲ - منطق‌الطیر (Logic of the Birds)
 • ۲۰۰۱ / ۲۰۰۲ - گذرگاه خمیده (passage)
 • ۲۰۰۰ - تک‌گویی (Soliloquy)
 • ۱۹۹۹ - جذبه ( Rapture)       شیرین نشاط، ٤٩ ساله، از دید روزنامه فرانکفورتر آلگماینه تسایتونگ مهمترین هنرمند معاصر به حساب می‌آید. او در سال ١٩٩٩ شیرطلائی جشنواره ونیز را دریافت کرد. کارهای ویدئوئی وی ١٠٠ هزار دلار خریداری می‌شوند. نشاط که در ایران متولد شده است، در نیویورک زندگی می‌کند".

  شیرین نشاط، که از سال ١٩٧٢ تا امروز تنها یک بار به ایران سفر کرده است، به پرسش‌های دو خبرنگار آلمانی، در زمینه احساسات شخصی و زندگی خصوصی خود پاسخ‌هائی می‌دهد که نشان می‌دهند همان تنها سفر، دگرگونی‌هائی بنیادین در شخصیت او آفریده است.
  برگردان فارسی متن کامل این گفت و گو را در اینجا می‌خوانید:
  دفتر اروپائی شهروند

  دو تن از خبرنگاران نشریه "تاگز اشپیگل" آلمان با این هنرمند موفق ایرانی گفت و گوئی مفصل داشتند.


  ● خانم شیرین نشاط! شما ایرانی هستید و در نیویورک زندگی می‌کنید. خیلی‌ها می‌ترسند که زادگاه شما صحنه جنگ بعدی باشد.

  - جورج بوش، با هم میهنان من و من چنان برخورد می‌کند که انگار ما هیولا هستیم. می‌دانید این چه احساسی است؟ چندی پیش، مرا ساعت‌ها در فرودگاه مادرید بازداشت کردند. از ماموران امنیتی پرسیدم که آیا من به خاطر این که در ایران متولد شده ام مشکوک هستم؟ یکی از آن‌ها گفت: متاسفم. این یک دستور است. آخر، چنان بر سر او فریاد کشیدم که به وحشت افتاد. سرانجام اداره کننده نمایشگاه من در موزه مادرید مرا نجات داد. او گفت: "این هنرمندی است که هم اکنون نمایشگاهش نزد ما بر پا شده است".

  ● ماموران امنیتی تحت تاثیر قرار گرفتند؟

  - آن‌ها دستپاچه شدند و گفتند: "اوه" وای اگر آن‌ها عکس‌های مرا با اسلحه دیده بودند!

  ● شما در میانه سال‌های دهه نود با مجموعه "زنان خدا" معروف شدید. در عکس‌های این مجموعه، شما چادر به سر دارید و اسلحه حمل می‌کنید. برخی از منتقدان معتقد بودند که شما از خشونت ستایش می‌کنید.

  - این زنان که آماده‌اند برای اعتقادشان بمیرند، به سادگی برای من جالب بودند. با این که می‌خواستم به لحاظ سیاسی بی‌طرف باشم. مطمئنا من برخوردی رمانتیک با انقلاب ١٩٧٩ آیت‌الله خمینی داشتم. آگاهی من بیش از این نبود. امروز طور دیگری فکر می‌کنم. اما من همچنان چیزهای مثبتی هم در اسلام می‌یابم. خیلی‌ها این را نمی‌پسندند. سال گذشته در برلین در یک سمپوزیوم شرکت داشتم. آنجا یک زن از میان جمعیت به این که من در پودیوم نشسته بودم اعتراض کرد. او مرا با آن کارگردان زن نازی ... مقایسه کرد.

  ● لنی ریفنشتال

  - آن زن معتقد بود که من با عکس‌هایم از رژیم حمایت می‌کنم. او تمام تز دکترایش را درباره من نوشت!

  ● برخورد شما با ایران کی تغییر کرد؟

  - ٩ سال پیش. من به دیدار خانواده ام رفته بودم و هنگام بازگشت، در فرودگاه تهران، برای بازجوئی به یک اتاقک کوچک برده شدم. پسرم که آن زمان شش سال داشت، تمام مدت روی زانوی من نشسته بود. فکر می‌کنم هیچوقت توی زندگی به اندازه آن روز نترسیده ام. با این که می‌دانم بسیاری از کسانی که می‌شناسم چیزهای بسیار بدتری از سر گذرانده‌اند. تهیه کننده من زندانی بوده است. همینطور طراح لباسم. شوهر او در زندان اعدام شده. همه دوستان من چنین سرنوشت‌هائی داشته‌اند. تا روز بازجوئی، این برخورد ضعیف را داشتم که "آه، ایران یک سرزمین فوق العاده زیبا است". حالا دیگر به آنجا نمی‌روم. این کار برای من خیلی خطرناک است.

  ● از شما چه می‌خواستند؟

  - فکر می‌کنم سوء تفاهمی پیش آمده بود. زنی دقیقا همنام من هست که یک حزب طرفدار شاه را رهبری می‌کند. پدر او که ژنرال بوده و به وسیله حکومت اعدام شده، محمد علی نام داشته است. نام پدر من علی بود. و از همه بدتر، او هم مثل من در آمریکا زندگی می‌کند. این‌ها کار را واقعا دشوار می‌کرد. دولت ایران، بر عکس فکر می‌کرد آن شرین نشاط دیگر از "زنان خدا" عکسبرداری کرده است. تا امروز هم این شایعه وجود دارد که او و من در واقعیت یکنفر هستیم!

  ● کارهای شما تاکنون در زادگاهتان نمایش داده شده اند؟

  - دو کار ویدئوئی من با عنوان‌های "توبا" و "ماهدخت" در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش درآمده‌اند. یکبار هم عکس‌های من در نمایشگاهی که از سوی دولت برنامه ریزی شده بود، آویخته شدند. البته به عنوان نمونه‌ای از تبلیغات دشمنان. عموی من از دیدن آن‌ها به شدت ترسیده بود و می‌گفت که این می‌تواند برای خانواده خطرآفرین باشد.

  ● از ماه ژوئن امسال دولت تازه‌ای بر سر کار آمده است. رئیس جمهور محمود احمدی نژاد بعنوان تندروی مطلق شناخته می‌شود. در یکی از نخستین رای گیری‌های مجلس درباره پوشش واحد برای زنان تصمیم گیری شده است. زندگی اکنون در ایران چه تغییراتی خواهد کرد؟

  - من هر هفته با خانواده ام تماس تلفنی دارم. تردیدی نیست که همه چیز محافظه کارانه تر خواهد شد. همه از این می‌ترسند.

  ● در زمان دولت سابق هم دخترانی که به پارتی می‌رفتند با ضربه‌های شلاق مجازات می‌شدند.

  - مردم به این مسائل عادت کرده‌اند. در سال‌های دهه نود، از میان خانواده من هم دائما افرادی زندانی می‌شدند. یکبار مادرم با جوراب نازک در خیابان دیده شد. ماموران مبارزه با منکرات او را در یک اتوبوس با خودشان بردند. او اعتراض کرده بود که غذایش در خانه روی اجاق است. اما این اعتراض به جائی نرسیده بود. یکبار دیگر هنگامی که من به دیدار خانواده ام رفته بودم، زنگ در به صدا درآمد. برادرم در را گشود. یکی از این ماموران مبارزه با منکرات که همراه خواهرم جلوی در ایستاده بود گفت: "اینو تو خونه نگهدارین. مثل فاحشه‌ها می‌مونه"! آن‌ها جلوی تاکسی یی را گرفته بودند که خواهرم در آن نشسته بود. آرایش او غلیظ بود. در انظار عمومی آدم باید واقعا مواظب باشد. اما در داخل خانه‌ها، تصویری دیگر حاکم است.

  ● افرادی هستند که با خرید الکل از داروخانه و مخلوط کردن آن با آب و آب لیمو ممنوعیت نوشابه‌های الکلی را زیرپا می‌نهند.

  - این که پیش پا افتاده است. پارتی‌های فراوانی برپا می‌شود که در آن از تریاک استفاده می‌کنند. زندگی سکسی جوانان هم واقعا اغراق آمیز شده است.

  ● اندکی آنارشیسم در دیکتاتوری؟

  - ایران یک جامعه بیمار است. کشور دستخوش انحطاط فرهنگی بسیار شده است. انسان‌ها دارند خفه می‌شوند. از افعانستان هروئین ارزان وارد می‌شود و بیماری ایدز دامن می‌گسترد.

  ● چرا اینطور شده است؟

  - هرچه آزادی مردم محدودتر شود، آن‌ها حریص تر می‌شوند. مساله این است که آن‌ها می‌توانند چند وبلاگ را ببندند، اما نمی‌توانند مردم را به سادگی از محیط زیستشان جدا کنند. دو سوم ایرانی‌ها زیر سی ساله هستند. برای آن‌ها، نه به اندازه کافی مدرسه و دانشگاه هست و نه کار. حکومت باید نگران این امر باشد که کار نیروی خشمگین این جوانان به کجا خواهد رسید؟

  ● در کارهای ویدئوئی تازه شما، زنان زیادی ظاهر می‌شوند که آشکارا دیوانه شده‌اند. یکی از آن‌ها بدن عریان خود را آنقدر می‌خاراند که خونین می‌شود. یکی دیگر، مثل جادوشدگان یک بلوز بچگانه می‌بافد. آیا زنان در ایران دلیلی برای دیوانه شدن دارند؟

  - من، در واقع به خوبی از اوضاع ایران آگاهی دارم. اما آنجا زندگی نمی‌کنم. هرچه می‌گویم، یک برآورد شخصی است. من در نهایت به جنون به عنوان یک چیز صرفا منفی نپرداخته ام. بسیاری از نویسندگانی که من از متن‌های آنان استفاده می‌کنم دچار تجزیه شخصیت هستند. یا این که مهر جنون به آن‌ها زده‌اند تا آن‌ها را بی‌اعتبار کنند. من خودم مشکلات زیادی با بدنم دارم. در دوران جوانی جنون لاغری داشتم. به این دلیل این فلیم را درباره زنی ساختم که خودش را مجروح می‌کند. آخرین فیلم‌های من بر اساس کتابی از شهرنوش پارسی پور ساخته شده‌اند.

  ● زنان بدون مردان؟

  - شهرنوش دستخوش افسردگی عمیق است، با این همه پر تخیل ترین انسانی است که من در زندگی ام با او برخورد داشته ام.

  ● کتاب در ایران ممنوع شده است.

  - شهرنوش پارسی پور سال‌ها به خاطر برادرش در ایران بدون صدور حکم زندانی بود. رژیم پیشهاد کرده بود که اگر او در زندان نماز بخواند چند سال از حبسش را به او ببخشد. اما او از این کار خودداری کرد. زنان ایران خرد شدنی نیستند. آن‌ها همواره در برابر کارهای من اعجاب نشان می‌دهند. این، در چنین دورانی موضوعی نادر است: آن‌ها بی‌رحمانه سرکوب می‌شوند، بسیار شدیدتر از مردان، تا عرصه زندگی خصوصی. با این همه، هرگز در گذشته تعداد زنانی که در ایران کتاب می‌نوشتند به اندازه امروز نبوده است.

  ● شما در یک خانواده آزاد بزرگ شده اید.

  - اما ما در یک شهر به شدت مذهبی زندگی می‌کنیم. این که مردان و زنان بتوانند با یکدیگر آشنا شوند، غیر قابل تصور بود. اگر ما با پسران همسایه بازی می‌کردیم، مادرم ما را تنبیه می‌کرد. به این دلیل که مردم ممکن بود پشت سر ما حرف بزنند. به این ترتیب، همه چیز باید در عالم خیال رخ می‌داد. یکی از خواهران من، با یک مرد رابطه داشت. هر دو یکدیگر را از میان پنجره می‌دیدند. مرد، در خانه مقابل ما زندگی می‌کرد. همیشه، وقتی پشت میزتحریرش می‌نشست، به سوی خواهر من نگاه می‌کرد. این موضوع یک سال ادامه داشت. در خیابان هرگز با هم صحبت نمی‌کردند، اما یک رابطه عشقی جدی داشتند. در نگاه، در کله!

  ● احتمالا قضیه آنقدر شاعرانه نبود که حالا به نظر می‌رسد.

  - یک خواهر دیگرم با مردی در همسایگی از خانه گریخت، به خاطر این که نمی‌توانست تحمل کند. او دائما و هربار بدون آینده عاشق می‌شد. او، پشت سر هم در مورد مردان دستخوش اشتباهی بزرگ می‌شد. فکر می‌کنم به این خاطر که دائما احساس گناه می‌کرد. در ایران، آدم مجبور است نیازش را به جنس دیگر سرکوب کند. تعارض در آنجا است که احساس شرمندگی به گونه‌ای تنگاتنگ با احساس نیاز در هم آمیخته است. مردان اجازه ندارند به چشم زنان نگاه کنند. اگر این یکبار در یک بانک یا یک اداره اتفاق بیافتد به شدت اروتیک است. این موضوع در تو ته نشین می‌شود. من تا زمانی که به ایالات متحده آمریکا آمدم، درباره سکس بسیار کم می‌دانستم.

  ● تعجب آور است که خانواده، شما را در سال ١٩٧٢ به آمریکا فرستاد. در آن زمان شما ١٧ ساله بودید.

  - اعضای خانواده من خیلی اروپائی بودند. آن‌ها الکل مصرف می‌کردند و من برای آن‌ها دعا می‌کردم. آن‌ها به این کار من می‌خندیدند. من تنها عضو خانواده بودم که گرایش مذهبی داشت. به سیاست بسیار علاقه داشتم. صدای خمینی را که از عراق می‌آمد می‌شد با استفاده از آنتن از رادیو شنید. این کار را مخفیانه می‌کردم. فکر می‌کنم خانواده ام می‌دانستند که در ایران چه پیش خواهد آمد. به این دلیل، من و خواهرم می‌بایست می‌رفتیم.

  ● ورود به آمریکا باید برای شما یک شوک فرهنگی بوده باشد.

  - کالیفرنیا پر بود از هیپی‌ها. به یاد می‌آورم که یکبار هنگام راه پیمائی ناگهان به ساحلی رسیدیم که در آنجا آدم‌های لخت شنا می‌کردند. من، آدم‌ها را دیدم و خودم را جویدم. من، سرم را در ماسه کردم و ایستادم، تا این که به راهمان ادامه دادیم. این مشکل را امروز هم دارم: وقتی آدم‌های برهنه را می‌بینم احساس خوبی ندارم. بعضی تابوهای آدم هرگز نمی‌شکنند. من، این روش زندگی، یعنی آزادی بی‌حد و مرز در رابطه را، هرگز نپذیرفتم. من هرگز نتوانستم آمریکائی شوم.

  ● شما یکبار گفتید که ایرانی‌ها انسان‌هائی بسیار تاریک و ملودراماتیک هستند.

  - آیا یکبار به موسیقی ایرانی گوش داده اید؟ آنجا همواره می‌توان رد پای اشتیاقی باورنکردنی را یافت. موسیقی ایرانی بسیار عرفانی است. ما ایرانی‌ها در تاریخ رنج بسیار برده ایم. انسان‌ها از طریق شعر زنده ماندند و شعر در این زمان رنگی بسیار تیره به خود گرفته است.

  ● شما در برکلی در رشته هنر تحصیل کردید و تمام کارهای آن زمانتان را از بین بردید.

  - من متاسفانه دانشجوی خوبی نبودم و برنامه مشخصی نداشتم. دوستم همیشه ادعا می‌کند که برخی از کارهای آن دوره را حفظ کرده و روزی با آن‌ها یک نمایشگاه برپا خواهد کرد. آه خدای من!

  ● این‌ها چه نوع آثاری هستند؟

  - چیزی درهم و برهم. تیپیک برای کسی که از سرزمین دیگری می‌آید و احساس اجبار می‌کند که فرهنگ خودش را در آثارش بیاورد. زمانی درک کردم که اینطور نمی‌شود. هنر را کنار گذاشتم و مدت‌ها بعد دوباره به سراغ آن رفتم.

  ● اما فرهنگ شما همچنان مهمترین موضوع کار شما است.

  - بله. اما نه آنطور آشفته.

  ● محرک رویکرد مجدد شما به هنر، نخستین دیدار شما با خانواده تان در ایران، پس از سال‌ها جدائی بود؟

  - ١٢ سال خانواده ام را ندیده بودم. تنها خواهرم ابتدا در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کرد. هنگامی که او بازگشت، من دستخوش تردید شده بودم. به پدرم التماس می‌کردم: بگذار برگردم. او مخالفت می‌کرد. در سال ١٩٩٠ دیگر طاقت نیاوردم و برای دیدار به تهران پرواز کردم.

  ● به چه سرزمینی رسیدید؟

  - خانواده ام را دیگر نمی‌شناختم. مادر و خواهرانم هر روز نماز می‌خواندند. دولت لباس غربی، موسیقی و رستوران را ممنوع کرده بود. مادرم، در گذشته همیشه با دقت آرایش می‌کرد، حالا به شدت تهی از جذابیت شده بود.

  ● خانواده شما به مکتب تازه اعتقاد داشت؟

  - آن‌ها می‌توانستند چادر به سر کنند و نشان بدهند که مذهبی هستند. اما مادر و خواهرانم واقعا مومن شده بودند. این مساله را در آدم‌های زیادی یافتم. حتی در کسانی که از حکومت نفرت داشتند. تکان دهنده بود، با این همه، چیزی را در من بیدار کرد. من دریافتم که چقدر در ایالات متحده آمریکا ناراضی بوده ام. از مردم جدا شدم و نخستین کارهای عکاسی ام را آغاز کردم.

  ● سفر رابطه زناشوئی شما را خراب کرد؟

  - شوهرم کره‌ای بود. وقتی بازگشتم، احساس می‌کردم که از زندگی تاکنونی ام به لحاظ احساسی کاملا جدا شده ام. دلم می‌خواست فقط با ایرانی‌ها باشم. پیش از آن، در آمریکا همواره احساس می‌کردم چیز دیگری هستم. اما حالا وقتی در نیویورک در میان ایرانیان هستم، می‌توانم مثل آن‌ها باشم و این احساس خوبی است.

  ● ایران فعالیت‌های اتمی اش را از سرگرفته و احتمالا مشغول ساختن بمب اتمی است. ایالات متحده آمریکا یک حمله نظامی را غیرمحتمل نمی‌داند. از چه بیشتر می‌ترسید؟ از جنگ در کشورتان یا از یک بمب اتمی ایرانی؟

  - برای این که هم جورج بوش و هم دولت ایران در برابر یکدیگر محتاط باشند، دلایل خوبی وجود دارد. من در هیروشیما بوده ام و از آن زمان برایم روشن است که برای جلوگیری از کاربرد چنین سلاحی باید به همه کاری دست زد. اما این را که تنها کشوری که از این اسلحه استفاده کرده نقش پلیس را بازی کند، واقعا خودخواهانه می‌یابم. ایالات متحده آمریکا به خودش اجازه می‌دهد که بمب داشته باشد، اما این را برای دیگران ممنوع می‌کند. این باورکردنی نیست. درعین حال کاملا مطمئن هستم که ایران نقشه‌ای دارد. من غافلگیر نخواهم شد.نوشته شده توسط: mahsa | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

livejasmin tip hack
جمعه 4 اسفند 1396 08:07 ق.ظ
با توجه به این نوشته، من صادقانه فکر می کنم این وب سایت نیاز دارد
خیلی بیشتر توجه کنید احتمالا به خواندن بازگشته ام
از طریق بیشتر، با تشکر برای اطلاعات!
hydroponics
دوشنبه 30 بهمن 1396 11:38 ب.ظ
سلام! من می توانستم سوگند یاد کنم قبل از این که به این وب سایت مراجعه کنم، اما بعد از بررسی برخی از آنها
پست من متوجه شدم که برای من تازه است. به هر حال، من کاملا خوشحالم که من آن را پیدا کردم و من کتاب مارک و چک کردن اغلب!
empires allies zynga hack
پنجشنبه 28 دی 1396 01:10 ق.ظ
سلام، من به وبلاگ شما مانند هر هفته وارد می شوم.
سبک نوشتن شما شوخط است، نگه داشتن آن!
Free Nintendo
پنجشنبه 7 دی 1396 11:24 ب.ظ
این پایان روز من است، اما قبل از پایان من خواندن این بخش فوق العاده نوشتن را دارم
برای بهبود دانش من
clash royale hacks
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:43 ب.ظ
چه اتفاقی می افتد، فقط می خواست به شما بگوید، من از این پست لذت بردم.
بامزه بود. در حال ارسال پست!
imvu credits
چهارشنبه 15 آذر 1396 11:24 ب.ظ
این بسیار ساده است که هر موضوعی را در وب پیدا کنید
همانطور که این پست را در این وب سایت پیدا کردم، در مقایسه با کتاب های درسی.
best psychic reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 08:32 ب.ظ
من تحت تأثیر قرار می گیرم، باید اعتراف کنم گاهی اوقات من یک وبلاگ دارم که هر دو آموزشی و جذاب است و بدون آن
شک نکنید، ناخن بر سر دارید. موضوع
چیزی است که مردان و زنان به اندازه کافی در مورد هوشمندانه صحبت نمی کنند.
در حال حاضر من بسیار خوشحالم من در سراسر این در طول جستجوی من برای چیزی در مورد این آمد.
ask psychic question
چهارشنبه 10 آبان 1396 07:25 ب.ظ
سلام به همه، چطوره همه چیزو فکر میکنم
یکی از این وبسایتها بیشتر است و نظرات شما برای بینندگان جدید مناسب است.
Can you get taller with yoga?
چهارشنبه 12 مهر 1396 07:07 ق.ظ
This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader amused.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!)
Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!
Can you grow taller with exercise?
شنبه 1 مهر 1396 09:45 ق.ظ
This design is incredible! You certainly know how to keep a reader entertained.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!)
Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented
it. Too cool!
How do you prevent Achilles tendonitis?
سه شنبه 28 شهریور 1396 04:51 ق.ظ
Admiring the commitment you put into your website and in depth information you offer.

It's great to come across a blog every once in a while that
isn't the same old rehashed material. Fantastic
read! I've saved your site and I'm including your RSS feeds to my
Google account.
cheap phone psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 03:55 ق.ظ
در حال حاضر به نظر می رسد Expression Engine پلت فرم وبلاگ نویسی بالا است
در حال حاضر وجود دارد. (از آنچه که خوانده ام) این همان چیزی است که شما در آن استفاده می کنید
وبلاگ؟
phone psychic reading
یکشنبه 19 شهریور 1396 08:37 ب.ظ
سلام! این پست نمی تواند خیلی بهتر نوشته شود! خواندن از طریق این مقاله به یاد می آورد
من هم اتاقی قبلی من او به طور مداوم در مورد این صحبت کرد.

من قصد دارم این اطلاعات را به او بفرستم. خیلی مطمئن است که او دارد
خواندن عالی با تشکر برای به اشتراک گذاری!
std clinics near me
یکشنبه 19 شهریور 1396 08:13 ب.ظ
اگر شما مایل به دریافت زیاد از این پاراگراف هستید، باید این تکنیک ها را به وب سایت شما برسانید.
std testing near me
یکشنبه 19 شهریور 1396 07:09 ب.ظ
من این وبسایت را از طریق پسر عمویم پیشنهاد کردم. من دیگر مطمئن نیستم که آیا این نشریه از طریق او نوشته شده است یا خیر، زیرا هیچ کس دیگر چنین تقریبی درمورد مشکل من را نمی بیند.
تو فوق العاده ای! متشکرم!
foot problems
شنبه 18 شهریور 1396 04:50 ق.ظ
Heya i'm for the first time here. I came across this board and I
to find It really useful & it helped me out much.
I hope to present something again and aid others like you aided me.
free chaturbate token generator
دوشنبه 13 شهریور 1396 06:46 ق.ظ
What's up it's me, I am also visiting this website
on a regular basis, this web site is really fastidious and
the users are actually sharing good thoughts.
Why do they call it the Achilles heel?
یکشنبه 15 مرداد 1396 01:45 ق.ظ
I got this site from my buddy who shared with me
about this website and now this time I am visiting this web
page and reading very informative articles or reviews at this time.
chaturbatetokenshack.online
پنجشنبه 12 مرداد 1396 09:29 ب.ظ
I'm really impressed along with your writing skills as neatly as with the structure on your weblog.
Is this a paid theme or did you modify it your self?
Either way stay up the nice quality writing, it's rare
to peer a nice weblog like this one these days..
Brandi
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:57 ب.ظ
Remarkable issues here. I am very satisfied to see your article.
Thank you a lot and I'm looking ahead to contact
you. Will you please drop me a mail?
std testing near me
دوشنبه 5 تیر 1396 07:35 ق.ظ
بسیار چلیپا از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین اصل
آیا نه کار درست با من پس از برخی از زمان.

جایی درون جملات شما در واقع قادر به من مؤمن متاسفانه
تنها برای کوتاه در حالی که. من این کردم مشکل خود را
با جهش در منطق و یک ممکن است را سادگی به کمک پر همه کسانی معافیت.
که شما که می توانید انجام من را قطعا تا پایان مجذوب.
Renee
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:44 ق.ظ
Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your article
seem to be running off the screen in Chrome. I'm not sure if
this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I'd post to let
you know. The design and style look great though! Hope you get the
problem solved soon. Kudos
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 09:10 ب.ظ
Hi there I am so happy I found your webpage, I really found
you by mistake, while I was researching on Digg for something else, Anyways I am here now and would just like to say kudos for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have
time I will be back to read more, Please do keep up the awesome jo.
manicure
شنبه 12 فروردین 1396 09:58 ب.ظ
I was pretty pleased to discover this great site.
I need to to thank you for your time due to this fantastic read!!
I definitely appreciated every bit of it and i also have you book marked
to see new information on your site.
BHW
سه شنبه 8 فروردین 1396 01:44 ق.ظ
Hi, i feel that i saw you visited my weblog so i came to
go back the want?.I am trying to to find things to improve my site!I guess its ok to use a few of your ideas!!
فریبا
پنجشنبه 10 دی 1388 12:47 ب.ظ
با سلام شما در لینک باکس ما لینک شدید

نکته:لینک باکس هوسمند است و تا شما کد زیر را در قالبتان نگذارید لینک شما غیر فعال میماند.

رحله1 : برو به آدرس زیر کد لینک باکس رو بردار تو قالب وبلاگت بزار
http://link.bestiran.net/source.php

مرحل 2 : به آدرس زیر برو اسم سایتت رو ثبت کن تا تایید بشه
http://link.bestiran.net/sendlink.php

افزایش آمار وبلاگ خودت رو ببین
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر